Genel

Gaz kaçağı durumda alarm cihazları çok küçük kıvılcım çıkarırlar. Gaz kullanımının yoğun olduğu yerlerde bu sorun oluşturur. Exproff gaz alarm cihazı kıvılcım çıkarmayan dedektör denilebilir.

Şehrinizdeki gaz dağıtım şirketinin abone merkezlerine ve gaz dağıtım şirketinin anlaşmalı olduğu bankalara ödeme yapılabilir.

Yakıcı cihazdan çıkan sıcak suyun radyatörlere ulaşmasını sağlayan tesisatın genel adı.

Bir noktadan başka bir noktaya suyun iletilmesini sağlayan güzergah.

Yakıcı cihazdan çıkan sıcak suyun kullanım yerlerine kadar iletilmesini sağlayan güzergah.

Yakıcı cihazdan çıkan sıcak suyun ana dağıtıcı olan kollektörden tüm radyatörlere ayrı ayrı mobil sistem boruları ile yerin altından gittiği kalorifer borulama sisteminin adıdır.

Kalorifer boruları süpürgelik üzerinden veya yerin altından götürülebilir. Balkondan boru geçilirmemesine mecbur kalındıysa bu boruların yalıtımının yapılmasına dikkat edilmelidir.

Daireler inşaat halindeyken yapılması daha uygundur. Daire zeminine şap atılmadan önce yalıtım malzemesi olan stafor döşenir. Bu straforun üzerine yerden ısıtma boruları monte edilerek evin ısıtması sağlanır. Bu sistemin adıdır.

Enerji verimliliği kanununa göre ocak 2018 tarihinden itibaren yeni takılacak olan kombiler için yoğuşmalı olma zorunluluğu getirilmiştir. Yoğuşmalı kombilerin en verimli çalıştığı çalışma aralığı düşük sıcaklıklarda oluşmaktadır. Yerden ısıtma sistemleri düşük kalorifer suyu sıcaklıklarında kullanıldıkları için yoğuşmalı kombilerin en verimli çalıştığı sistemlerdir.

*    Yerde bulunan az miktardaki toz dahi; yerden ısıtma sistemlerinde uçacağı için astım hastaları için önerilmez.

*    Yerden ısıtma sistemlerinde olası bir sıkıntı durumunda tadilatı zordur ve masraflıdır.

Düz plastik boru, aliminyum folyolu plastik boru, cam elyaf takviyeli plastik boru olmak üzere 3 çeşit plastik boru imalatı yapılmaktadır.

Bu boru sadece plastik malzemeden ürerilmektedir. Şap altı kalorifer ve su tesisatlarında kullanılabilir. Süpürgelik üstü kalorifer ve sıcak su tesisatlarında kullanılmaz. Montajının kolay olması bir avantajdır.

Bu boru aliminyum folyo takviyesi sayesinde sıcak su akışlarında esneme yapmamaktadır. Bu özelliği sayesinde süpürgelik üstü kalorifer tesisatlarında da kullanılabilmektedir. Su tesisatlarında kullanılır ancak düz boruların şap altı tesisatlarda esneme alanı olmadığı için gereksiz bir maliyet artışı olur. Montajı düz boruya göre daha zordur.

Aliminyum folyolu boru ile aynı özelilklere sahip olup tek avantajı montaj kolaylığıdır.

Bacalı kombiler ve hermetik kombiler olmak üzere 2 çeşit kombi vardır. Türkiye'de bacalı kombi kullanımı yasaktır.

1-2 bar aralığında olması gerekir. 

Kalorifer suyu basıncının 2 tane düşme nedeni vardır. 1. kalorifer tesisatında sızıntı olmasıdır. 2. tesisattaki havanın;kombinin içinde bulunan otomatik hava alma purjörü vasıtasıyla dışarı atılması basıncın düşmesine sebep olur.

Gaz dağıtım şirketinin müşteri hizmetlerine başvurabilir, sonuç alamaz iseniz belediyeye başvurabilirsiniz.

Doğalgaz dağıtım ihalesini alan firma, doğalgaz iç tesisatların yapılması için firmaları yetkilendirir. Bu yetkilendirme ile ilgili taleplerini kendisi belirler.

Abonelik işleminin yapılması.

Apartmanın doğalgaza geçme kararı alarak, kolon gaz tesisatının yapılması.
Daire içi gaz tesisatının bir firma ile anlaşılıp yapılması.
Projenin onaylatılması.
Güvence bedelinin yatırılması.
Doğalgaz sayacının bağlanıp gazın açılması.
Kombi servisinin kombiyi devreye alması.
Ocak servisinin; ocağı lpg'den doğalgaza dönüştürüp çalıştırması.

Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı ile dönüş suyu sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkına göre devrini hızlandıran veya yavaşlatan pompadır. Örnek vermek gerekirse gidiş suyu sıcaklığı 70 derece iken; dönüş suyu sıcaklığı 30 derece olur ise, bu ısıtılacak ortamın çok soğuk olduğunu, kalorifer suyu sıcaklığının büyük bir kısmını ortama verdiği anlaşılır. Bu durumda popma daha hızlı bir devirde çalışması gerekir. Ortam ısındıkça dönüş suyu sıcaklığı yükselmeye başlayacaktır. Bu durumda yüksek devirde çalışmasına ihtiyaç olmayacaktır. Modülasyonlu pompaya sahip olan kombilerde; elektrik tasarrufu sağlanır, pompanın ömrü uzar hem de daha verimli bir ortam sıcaklığı sağlanır. Enerji verimliliği yasası gereği mart/2018 yılından itibaren tüm kombilerin modülasyonlu pompa kullanma zorunluluğu getirilmiştir. 

Radyatörün sağ veya solda, vana takılı olmayan kısmında hava alma yeri bulunur. Hava alma anahtarını kullanarak sola doğru yarım tur çevirdiğinizde içinden hava çıkmaya başlayacaktır. Hava bittiğinde bir dalma su gelir. Su geldiğinde hava kalmamış anlamına gelir. Sağa doğru çevirerek kapatabilirsiniz. Hava alma anahtarınız yok ise düz tornavida ile de bu işlemi yapabilirsiniz.

Doğalgaz

Doğalgaz Tesisatı İçerisinden doğalgaz çeken tesisatın genel ismi.

Kolon Gaz Tesisatı Gaz dağıtım şirketinin bırakmış olduğu kutudan; sayaçlara kadar olan tesisatın adıdır.

Daire İçi Gaz Tesisatı Doğalgaz sayacından yakıcı cihazlara kadar olan tesisatın genel adı.

Doğalgaz Tesisat Şarnamesi Gaz dağıtım şirketlerinin şartnamelerine göre kullanılacak malzeme değişiklik gösterebilir.

2 çeşit boru sistemi kullanılır. 1. çelik çekme boru, 2. esnek boru. Gaz dağıtım şirketinin şartnamesine göre çelik boru, esnek boru veya her ikisi de kullanılabilir.

Çelik boru için kaynaklı ve dişli olarak iki çeşit bağlantı şekli vardır. Esnek boruda ise sadece dişli bağlantı yapılabilir.

Doğalgaz sayaçları içinden gececek saatlik gaz miktarı ve minimum gaz tüketimini okuyabilmelerine göre çeşitli gaz sayaçları vardır.

Doğalgaz kullanımının yapıldığı yerde olası bir gaz kaçağı durumunda; doğalgaz geçişini durduran emniyet sistemidir.

Dişli bağlantı ve flanşlı bağlantı olmak üzere 2 çeşit ve istenilen çapa göre çeşitleri mevcuttur.

Gaz arzının gerçekleştiği yerde ortam havasında bir farklılık hissetmesi durumda ses çıkararak ikaz veren emniyet elemanıdır.

Branşman vanası ile sayaç arasında; içinden gaz geçen esnek bağlantı elemanıdır.

Kombi vanası ile kombi arasında; içinden gaz geçen esnek bağlantı elemanıdır.

Ocak vanası ile ocak arasında; içinden gaz geçen esnek bağlantı elemanıdır.

Gaz dağıtım şirketinin bırakmış olduğu kutu içerinde ki regülatör ile kolon tesisatının birleştiren esnek bağlantı elemanıdır.

Bağlantı şekline göre yer tipi ve duvar tipi olmak üzere 2 çeşittir. İçinden geçecek gaz miktarına göre kutunun büyüklükleri değişebilmektedir.

Doğalgazın basıncını düşürmeye yarayan mekanik kutu.

Regülatör, filitre, korrektör gruplarının birleşmiş hali.

Doğalgaz tesisatına 80-100 mbar arasında hava basılıp, bu basınçlı havanın u manometre ile irtibatı saplanır. U manometrede ki su miktarında bir düşme olur ise; bu tesisatta kaçak olduğu anlamına gelir.

Düşük basınçı gaz kullanımlarında, gaz tesisatı kaçak tespiti elemanıdır.

Standart regülatörlerde olduğu gibi basınç düşürme özelliği dışında; ani basınç düşmesi veya yükselmesi durumda otomatik olarak gazı kesen gaz elemanıdır.

Sayaçdan geçen doğalgazın miktarı aynı olmak kaydı ile; farklı iki sıcaklık değerinde, ölçülem değerler farklı olacaktır. Korrektör gazın sıcaklığını ölçerek daha doğru ölçümler yapılması için gerekli bir ölçüm aletidir.

Şartname gereği çelik boru kullanılması gerekli durumda aynı zamanda tesisatın toprak altından gitmesi gerekli olan durumda kullanılan borudur. Çelik doğalgaz borusundan tek farkı; toprağın korozif etkisinden orunun zarar görmemesi için etrafının polietilen malzeme ile kaplanmış olmasıdır.

Toprak altı doğalgaz tesisatlarında toprağın korozif etkisini üzerinde toplayan, bir çeşit koruyudur.

Doğalgaz tesisatı üzerinde herhangi bir nedenden dolayı elektrik akımı olur ise, bu elektrik akımının toprağa verilmesini sağlayan güvenlik elemanıdır.

Oluşabilecek herhangi bir gaz sızıntısı veya yangın durumunda; gaz kullanılan mekanın emniyetini sağlayan vanadır.

Daire girişlerinde,sayaçtan önce kullanılan vanadır.

Bina girişlerinde bina doğalgaz emiyetini sağlamak için kullanılan vanadır.

Evet. Çünkü ocakta oluşabilecek herhangi bir iç kaçak durumunda anında gazın kesilebilmesi gerekmektedir.

Dairelerde mutfağın atmosfere açılan cama veya duvara açılan 14,5cm çapında ortam havalandırması yapan ve doğalgazın patlama seviyesine ulaşmasını engelleyen delik.

Şehrinizin doğalgaz dağıtım ihalesini alan firmanın yapacağı alt yapı çalışmaları yatırım tutarının daire başı fiyatıdır. Metre kareye göre değişmekte olup, geri alınamıyacak bir paradır. İhale şartlarına göre tutar değişiklik göstermektedir.

Gaz dağıtım şirketinin; doğalgaz faturasının ödenmeme durumunda kendini garantiye aldığı para, bir çeşit depozitodur. Daire sakini başka bir daireye taşındığında bu bedeli gaz dağıtım firmasından talep edebilir.

Yapılan doğalgaz tesisatının, gaz dağıtım şirketine onaylatılması için, gaz dağıtım şirketinin aldığı bedeldir.

Türkiye'de 3 marka doğalgaz borusu üretimi yapmaktadır. Bunlar borusan, tosçelik, çayırova markalarıdır. Tüm gaz dağıtım şirketleri tarafından üçüde kabul görmektedir.

Türkiye'de Ankara haricinde tüm şehirlerde faturalı sistem vardır. Sadece Ankara'da kartlı sistem uygulanmaktadır.

*    Kombiniz tam yoğuşmalı değilse, tam yoğuşmalı bir kombi ile değiştirin.

*    100 metrekare bir dairede kaylaşık olarak 7-8 metre radyatör, Erzurum gibi illerde 10 metre radyatör kullanılır. Bu radyatörölçüleri konvansiyonel kombiler için doğrudur. Ancak yoğuşmalı kombilerde bu radyatör uzunluğu %30 daha fazla olmalıdır.
*    Radyatörün alt ve üst kısmını kapatmayın. Unutmayın ki radyatör içinden geçen hava sirkülasyonu sayesinde evinizi ısıtmaktadır.
*    Evinize yalıtım yaptırın. Bina sakinleri yalıtım yaptırmak istemiyorsa dış duvarlarınızı içeriden yalıtım yaptırabilirsiniz. Dairenizdeki kolon ve kirişleride yalıtım yaptırmanız önemlidir.
*    Pencerelerde ve dış kapınızda açıklıklar var ise uygun yalıtım malzemesi ile kapatmanız önemlidir.
*    Yakıcı cihazdan çıkan kalorifer sıcak suyunun radyatöre ulaşma mesafesi önemlidir. Bu mesafenin uzun olduğunu düşünüyorsanız; kalorifer hattınızı kısa tutun.

Bir odanın ısınma ihtiyacını karşılayan; yakıt olarak doğalgaz kullanan cihazdır.

Gaz açım süreleri ilden ile ve gaz açılacak olan aya göre yoğunluk durumuna göre çok değişmektedir.

Aydınlatmaları açmayın, açıksa kapatmayın.

Balkon kapısını ve pencereleri açıp ortamı havalandırın.
Daire girişinde bulunan; sayaç üzerindeki vanayı kapalı konuma getirin.
187 doğalgaz acil numarasını arayarak yardım isteyin

Epdk tarafından hazırlanmış olan şartnamede uyulacak kurallar belirtilmiş olup, bu kurallara uygun olacak şekilde ilden ile uygulamalarda farklılık gösterebilmektedir. Örnek olması için; epdk; daire içi doğalgaz tesisat uygulamalarında dişli veya kaynaklı bağlantıyı kabul etmekte olup, bazı iller sadece dişli bazı illerde ise sadece kaynaklı bağlantı kabul edilmektedir. Bu durum gaz dağıtım şirketinin inisiyatifindedir.

Ocağın lpg'den doğalgaza dönüşüm işlemini; anlaşmanızda var ise tesisatınızı yapan firma veya ocak servisi yapabilir.

Gaz açım işlemi gerçekleştikten, gaz uygunluk belgesini aldıktan hemen sonra doğalgaz borularını boyayabilirsiniz. Gaz açım işlemi gerçekleşmeden önce boyanmasını gaz dağıtım şirketi istemez çünkü; kullanılan boruların doğalgaza uygun borular olduğunu göremez. Ayrıca tesisatta kaçak var olabilir, bu kaçağı boya kapatmış olabilir. Bu sebeplerden dolayı borular gaz kontrolünden sonra boyanması gerekmektedir. 

Genel olarak doğalgaz boruları sarı renge boyanır. Uluslar arası literatürde doğalgaz boruları sarı renkle tanınır. Büyük bir fabrikada aynı güzergah üzerinden hem su, hem lpg, hem doğalgaz, hem kızgın yağ geçiyor olabilir. Bu karmaşık yapıda hangi boru doğalgaz borusu anlamanın en kolay yolu renk ile ayrıştırmak.

Ancak apartman ve daire doğalgaz tesisatlarında bu tarz karmaşık bir durum olamadığı için genelde apartman yöneticileri; doğalgaz borularını duvar rengine boyatmaktadır. 

Doğalgaz kullanmak istemiyorsanız abone olmak zorunda değilsiniz. 

Bazı gaz dağıtım şirketlerine göre değişmek kaydıyla genel olarak proje istenmemektedir. Sadece kombi montajının doğru yapılmasını kontrol edip, kombi değişim formu düzenlemektedirler.

Gaz dağıtım şirketine şikayet edebilir veya tüketici haklarına başvurabilirsiniz.

Güvence bedelini gazı kullanacak olan ev sahibi ise ev sahibinin kendisi, gazı kullanacak olan kiracı ise kiracı yatırmalıdır.

İlden ile doğalgaz metreküp fiyatında küçükte olsa değişiklikler vardır.

Kolon doğalgaz tesisatı; apartman ortak alanı olan merdiven boşluğundan geçmek zorundadır.

Güvenli doğalgaz kullanımı için kapalı alandan geçmek yasaktır. Kapalı alanda oluşabilecek bir gaz kaçağı durumunda zaman içerisinde çok miktarda bir gaz birikmesi olabilir. Bu gaz biriken alana ateşle yaklaşıldığında can ve mal kaybına neden olabilir.

Merdiven boşluğundaki doğalgaz tesisatındaki herhangi bir sızıntı sonucunda açığa çıkan gazın atmosfere karışması için açılan deliktir. Doğalgaz havadan hafif olduğu için yukarı doğru çıkar. Merdiven boşluğunda en üst seviyeye delik açılmasının sebebi budur.

Herhangi bir deprem anında, doğalgaz borularındaki sızıntı ihtimalini önlemek için üretilmiş olan, bina girişlerine takılan bir çeşit emniyet vanasıdır.

Daire içi doğalgaz tesisatını sadece ocağa çekilir ise; sadece ocakta gaz kullanabilirsiniz. Ancak hem ocağa hem de kombiye hat çekilmiş ise; kombi takılmadan gaz kullanmanıza gaz dağıtım şirketi onay vermez.

Kombi

Kombinin altına monte edilen 4 vana ve iki pislik tutucudan oluşan pirinç veya plastik bağlantı malzemeleridir.

Kalorifer tesisatı içerisinde montaj esnasında veya zamanla oluşan pislik veya ağır metalleri kombinin içerisine girmesini engelleyen bir çeşit süzgeçtir ve kolayca temizlenebilir.

Radyatörlerin giriş ve çıkışlarına takılan suyun geçiş miktarını ayarlayabileceğiniz vanalarıdır.

Radyatörün giriş kısmına takılan, oda sıcaklık ayarı yapabildiğiniz, hem oda sıcaklığını daha stabil hale getiren hem de yakıt tasarrufu sağlayan bir çeşit ısı kontrol elemanıdır.

Radyatörlerin üst kısmında bulunan, tesisat içerinde bulunan havanın dışarı atılması için kullanılan yerdir.

Radyatör imalatı için kulanılan mazemeye göre üç çeşit radyatör vardır. Bunlar döküm radyatör, aliminyum radyatör, şaç radyatör.

İmalat şekillerine göre p (panel), pkp (panel,kanal,panel), pkkp (panel,kanal,kanal,panel), pkkpkp (panel,kanal,kanal,panel,kanal,panel) olmak üzere 4 tip saç radyatör imalatı vardır.

Kombi hem ısıtma hemde sıcak su ihtiyaçlarını karşılayabilen;yakıt olarak doğalgaz veya lpg kullanan cihazların genel adıdır.

Şofben sıcak su ihyaçlarını karşılayan; doğalgaz veya lpg ile çalışan cihazların genel adıdır.

Isınma ihtiyaçlarını karşılayan kömür, doğalgaz, lpg gibi çeşitli yakıtlarla çalışan cihazların genel adıdır. Lpg veya doğalgaz ile çalışan kazanlar duvar tipi kazanlar ve yer tipi kazanlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Konvansiyonel, yarım yoğuşmalı ve ta yoğuşmalı olmak üzere 3 tip kombi üretimi mevcuttur.

Kombiden çıkan atık gazın bacaya bağlanması sonucunda; atık gazın dışarı atılabilmesine imkan veren, yanmanın gerçekleşmesi için gerekli olan oksijeni bulunduğu ortamdan alan kombidir.

Oksijeni fan vasıtasıyla dışarıdan alıp, yine fan vasıtasıyla atık gazı dışarı atan, ortam havasını kullanmayan kombidir.

Atık gazın ısını alarak kalorifer suyuna aktaran; bu sayede yakıt tasarrufu sağlayan kombidir.

Isınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan yakıt tasarruf özelliği olmayan kombidir.

Doğalgazın ısısının kalorifer suyuna veya kullanım suyuna aktaran yerdir.

İkini eşanjör kullanım sıcak suyunu daha verimli verme amacıyla üretilmiştir. Tek eşanjörlü kombiye göre avantajı daha stabil sıcak su almaktır. Diğer avantajı ise eşanjör ömürlerinin uzamasıdır.

Kalorifer sıcak suyu ve kullanım sıcak suyunu aynı eşanjörde üreten kombidir.

Her yıl kombiye bakım yaptırmanız hem kombinin ömrünü uzatır, hemde yakıt tasarrufu sağlar.

Ayarladığınız sıcaklık değerine göre kombinin çalışıp durmasını sağlayarak hem konforlu ısınma hem de yakıt tasarrufu sağlayan kombidir.

Yoğuşmalı kombinin atık gazın ısısını alması sonucu oluşan suyun; pis su giderine akmasını sağlayan tesisattır.

Oda ayarladınız sıcaklık değerine geldiğinde kombiye dur emrini veren, oda sıcaklığı ayarladığınız değerin altına düştüğünde çalış emrini veren ısı kontrol elemanıdır.

Oda sıcaklığı, ayarladığınız değere yaklaştıkça kombinin alev boyunu kısarak hem yakıt tasarrufu sağlayan, hem de konforlu bir ortam sıcaklığı sunan ısı kontrol elemanıdır.

Belirli saat aralıklarında kombiye hem çalış dur emirlerini veren hem de sıcaklık ayarlarını yapabileceğiniz ısı kontrol elemanıdır. 

Baca montaj hatasından dolayı bacadan su damlayabilir.

Kombinin açık balkona takıldığı yerlerde kombinin dolap içerisine alınması mecburdur.

Evet zehirlidir. Kombi bacalarında bulunan ek yerlerinin şartnameye uygun olarak bağlanması ve kombinin orjinal baca setlerinin kullanılması önemlidir.

Bu durumun birkaç nedeni olabilir.

    Isınmayan peteğe gelen hatta tıkanıklık olabilir. 
    Radyatörün temizlenmesi gerekiyor olabilir.
    Termostatik vana var ise; oda sıcaklığı istenilen dereceye gelip kendini kapamış olabilir.
    Radyatör vanası kapalı konuma yakın bir konumda olabilir.
 

Tıkanıklık sebebi ağır metaller kaynaklı ise; kimyasallarla tıkanıklık giderilebilir. Montaj hatası kaynaklı bir tıkanıklık var ise; kimyasallarla çözüm mümkün değildir, montaj hatasının giderilmesi gerekmektedir.

Kombiye uzak olan radyatörlerde dirsek sayısının çok olması kaynaklı olarak bu sorun ortaya çıkmaktadır. Çözüm o radyatöre gelen dirsek sayısını azaltmak çözüm olacaktır. Daha basit bir çözüm isterseniz; ısınan radyatörleri vanalarını kısarak; ısınmayan radyatöre daha çok sıcak su gitmesini sağlayabilirsiniz. Isı kontrolünü sağlayarak bu işi yapmak isterseniz, tüm radyatörlere termostatik vana takmak olacaktır.

Kombi alev oluşması için gerekli olan havayı hermetik baca sistemi ile atmosferden aldığı için, ayrı bir havalandırmaya ihtiyaç duymaz.

Yasak değil. Ancak 2017 sonu itibariyle fabrikaların yoğuşmasız kombi satmaları, enerji verimliliği kanunu gereğiyle yasaklanmıştır.

Takabilirsiniz, ancak kombi servisi bu durumdan dolayı kombinizi garanti kapsamı dışında tutabilir.

Günümüzde gürültülü çalışan kombi kalmadı. Ancak yeni aldığınız kombi gürültülü çalışıyor ise; montaj hatası kaynaklı olabilir veya kombide bir arıza olmuş olabilir.

Kombinin kendisi ısı vermez. Alev bölgesinin etrafı ısıyı dışarı vermemesi için yanma odası ateş tuğlası ile kapatılmıştır.

Sadece termostatik vana takılarak %35 tasarruf sağlayamazsınız. Doğru kombi, doğru radyatör, doğru radyatör ölçüleri, doğru işçilikle sağlanabilir.

Gaz sensörlü sıcaklık duyar elamana sahip termostatik vanalar ve sıvı sensörlü sıcaklık duyar elamana sahip termostatik vanalar olmak üzere 2 tip termostatik vana vardır.

Kombinin şalteri her zaman açık konumda olmalıdır. Kombinin emniyetlerinin çalışmaya devam edebilmesi için elektrik beslemesi kapatılmamalıdır. Bu konu ile ilgili örnek vermek gerekir ise: Kombinin şalteri kapatıldığında kombinin içerisindeki pompanın kanatları ile suyun kireci birbirine yapışabilir. Bu durumda eve geldiğinizde kombinin arıza verdiğini görürsünüz. Şalteri kapatmadan dışarı çıktığınızda kombi gaz harcamayacak; sadece emniyetleri çalışacaktır 

Kombilerin tamamında donma emniyeti mevcuttur. Kombi çalışır durumda olduğu sürece kalorifer suyu sıcaklığını belirli aralıklarla kontrol eder. Belirli bir sıcaklığın altına düştüğünde; kendisi otomatik olarak kalorifer tesisat suyu sıcaklığını yükseltir. Bu sayede suyun donması ve tesisatın patlama riski önlenmiş olur. Ancak kombi kalorifer suyuna otomatik olarak müdahale edebilirken kullanım suyuna müdahale edemez. Kışın 0'ın altındaki sıcaklıklarda kullanım suyu borularına dikkat etmek, gerekirse yalıtım yapmak gerekir. 

Kombiden itibaren %5 yukarı doğru olmalıdır.

Normal kombilerde %5 aşağı doğru olmalıdır.

Dış hava termostadı, dışarının sıcaklığı ölçerek kombinin çalışıp durmasını sağlayan ısı kontrol elemanıdır.

Tek eşanjörlü kombilerde 3 yollu vana yoktur, sadece çift eşanjörlü kombilerde vardır. Sıcak su musluğu açıldığında, kombinin ürettiği sıcak suyun kaloriferden kullanım suyuna doğru yön değiştirmesini sağlayan yönlendiricidir.

Hermetik baca sistemlerinde, kombide alevin oluşması için gerekli olan oskijeni ihtiyaca göre kombinin içerisine alan fan sistemine fan modülasyonu denir.

    Örnekle açıklamak gerekir ise:       
        Kombi yüksek alev boyu ile çalışırken gerekli olan oksijen miktarı 10 birim olsun. Kombi düşük alev boyu ile çalışırken de gerekli olan oksijen miktarı 1 birim olsun. Kombide fan modülasyonu özelliği olmaz ise; düşük alev boyunda yine 10 birim oksijeni dışarından almak zorundadır. 1 birim oksijen yeterli iken 10 birim oksijen alıp, 9 birimi gereksiz almış olur. Bu 9 birim hava dış hava sıcaklığına göre değişmek kaydı ile örnek olarak 5 derecede dışarıdan alıp, kombinin içerisinde 95 dereye yükseltip tekrar dışarı atar. Yani fan modülasyon özelliği olamayan kombiler çalıştıkları süre zarfında sürekli dışarı ısıtırlar. Bu durum faturanızın gereksiz yere yükselmesi anlamına gelmektedir. 

Kombiler sizin ayarladığınız kalorifer sıcaklık değerine göre sürekli aynı alev boyu ile çalışmazlar. Isı ihtiyacına göre düşük veya yüksek alev boyu ile çalışırlar. Bazı kombiler bu alev boyunu ayarlama işlemini kademeli olarak yaparken bazı kombiler ful modülasyonlu olarak yaparlar. Ful modülasyonlu olması tabiki hem yakıt tasarrufu hem de stabil bir ortam sıcaklığı sağlamaktadır.

Hayır takılamaz. İstenilen bir sıcaklık değeri için 2 adet emir verici veya kontrol ünitesi olamaz. Örnek vermek gerekir ise: termostatik vanadan 2 ye ayarladınız. Bu ayar oda sıcaklığının 22 derece olmasını istiyorum demek. Oda termostatından da 25 dereceye ayarladınız. Oda sıcaklığı 22 dereceye ulaştığı anda termostatik vana kendini kapatacağı ve radyatör ısınmayacağı için oda sıcaklığı hiçbir zaman 2 ulaşmayacaktır. Bu nedenden dolayı kombi sürekli çalışmaya devam edecektir.

Alyan anahtarla açılıp kapanabilen bir çeşit radyatör vanasıdır. Elle müdahaleye izin vermesinin sebebi; teknikerin yapmış olduğu vana ayarının bozulmaması içindir

Sıcak su ihtiyacının çok olduğu yerlerde boyler kullanılması gerekir. Kombiler yüksek kapasitelerin sıcak su  verme özelliği yoktur. Bu gibi büyük ısınma alanı ve sıcak su ihtiyacı olan durumlarda boyler ile sıcak kullanım suyu alınabilir.

Döküm malzeme kullanılarak üretilen radyatördür. Hem ağır olamaları,hem maliyetlerinin yüksek olması, hemde temizliğinin zor olması sebebi ile günümüzde kullanım alanları çok daralmıştır.

Aliminyum radyatör; sıcak su ile ortam ısınmasını sağlar. Fiyatları şaç radyatörlere göre yüksektir. Dekorasyonun önemli olduğu sıklıkla kullanılır. Saç radyatörlere göre avantajı daha az yer kaplaması ve istenilen ölçülerde üretilebiliyor olmasıdır.

Suyun radyatör vanasına geliş yönü ile radyatöre giriş yönü birbirine dik ise; araya köşe radyatör vanası konularak bağlantı yapılır.

Suyun radyatör vanasına geliş yönü ile radyatöre giriş yönü birbiri ile ayn ise; araya düz radyatör vanası konularak bağlantı yapılır.